Codzienność, Na temat

Gdyby..

Gdyby ktoś zajrzał ostatnio do naszego domku wieczorową porą ujrzałby osobliwy obrazek: w salonie na kanapie leży mały chłopczyk. Leży na brzuszku, zmęczony płakaniem, przykryty troskliwie kocykiem i powoli zasypia, a matczyna dłoń gładzi go po małej rączce. Niedaleko stoi kołyska, która aż tryska energią, buja się i trzeszczy cała, wprowadzana w ruch przez radosne niemowlę.

Kropka macha rączkami i nóżkami, próbuje strącić wiszące zabawki i cieszy się niezmiernie, gdy wydają z siebie brzęczenie. Sama co jakiś czas obdarza otoczenie radosnym piskiem lub okrzykiem, a przy tym pięknie się uśmiecha i wpatruje w oczy każdej napotkanej osobie, próbując ściągnąć na siebie uwagę. Matczyna dłoń głaszcze Kropkę po włosach, gładzi po pulchnej buzi i brzuszku. Co jakiś czas przykrywa kocykiem, który natychmiast jest skopywany.

Matka siedzi (nie, nie z tyłu:) na podłodze, pomiędzy kanapą, a kołyską, z rękoma rozłożonymi na obie strony niczym Kate Winslet w „Titanicu”, a każda z rąk głaszcze jednego dzieciaka. Siedzi tak od dłuższej chwili, próbując ukoić ból istnienia małego, niespełna dwuletniego chłopca i jednocześnie obdarzyć odrobiną pieszczot łaknące bliskości niemowlę. Obdziela miłością dzieciaki, a każde z nich jest święcie przekonane, że jest jedynym odbiorcą matczynego uczucia, nieświadome tak bliskiej konkurencji. I tak sobie matka myśli w międzyczasie, siedząc jakby nie było w dość niewygodnej pozycji, że to trudna sztuka kochać dwoje dzieci tak, by każde z nich czuło, że to ono jest najważniejsze na świecie. By miało tę ufność, poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości, by wiedziało, że mama kocha najbardziej jak się tylko da. Niestety nie zawsze się da przytulić ich na zawołanie właśnie wtedy, kiedy tego potrzebują, w końcu czasem trzeba zająć się rodzeństwem. Trudna to sztuka, ale.. warto próbować.

IMGP3940-4- IMGP4055

poprzedni wpis następny wpis

Przeczytaj koniecznie

15 komentarzy

 • Reply mama silesia 30/04/2014 at 09:51

  ta sytuacja idealnie obrazuje jak mama jest rozchwytywana i potrzebna każdemu z osobna :) oby zawsze czuli się najważniejsi!

 • Reply Instytut Doświadczeń 30/04/2014 at 16:33

  Jesteś herosem! Kiedy dziecko płacze mama za każdym razem trochę rozrywa się od środka. A gdy płacze dwoje, albo gdy nie można jednego przytulić na czas – nie wyobrażam sobie tego. Ale zauważyłam też, że siedzenie w niewygodnej pozycji to skill, którego nabywa się od razu. I jest regularnie testowana ta finezyjna umiejętność – długo i zawsze w środku nocy testowana :)

  • Reply Ruby Soho 01/05/2014 at 11:38

   Oj tam, herosem. Moja babcia wychowała pięcioro synów. To dopiero musiał być hardkor. My coś chyba zmiękłyśmy w tych czasach, że sobie nie dajemy rady..
   A siedzenie w niewygodnej pozycji jest idealne by uspokoić dziecko. Albo chodzenie.. Chrzestny Młodego zwykł mawiać że dzieciaki mają wysokościomierz w d.. Bo gdy siadasz od razu ryczą, mimo, że bujasz dalej w ten sam sposób :)))

 • Reply tynka 30/04/2014 at 18:04

  w momentach jednoczesnej potrzeby bycia „number one” przez moje dzieci niekiedy oboje lądują na moich rękach…więc obraz z Titanica i Ciebie ślęcząca na podłodze pomiędzy Młodym i Kropką szybko sobie wyobraziłam…znam to i wiem jak cholernie trudna jest to zajawka…być jednocześnie dla dwojga! i to tak SAMO :) w takim samym stopniu…w tej samej chwili…
  pozdrawiam

 • Reply Mariola Majka 30/04/2014 at 18:35

  Pięknie opisałas tę miłość!

 • Reply Hubisiowa mama 30/04/2014 at 20:04

  Zobacz jakie to piękne, że gdy pojawia się drugie dziecko miłość nie dzieli się na pół, tylko podwaja… Coraz częściej myślę o rodzeństwie dla Hubisia, chociaż wiem, jak ogromny jest to wyczyn :-). Buziaki dla Was kochani!

  • Reply Ruby Soho 01/05/2014 at 11:36

   Taaak, to coś w stylu: „panie doktorze.. mam dwa serca” :)

 • Reply Dominika Zdrojewska 30/04/2014 at 21:02

  Oj na pewno trudna sztuka.. Masz Ty talent do opisywania codzienności nie zawsze pełnej radości w piękny sposób :) Matki to najdzielniejsze kobiety na świecie :)

 • Reply Zojka Mama 30/04/2014 at 22:23

  Ja jestem absolutną fanką! Nie wiem w ogóle jak to się stało, że przegapiłam twój konkurs. A, już wiem, zaczął się jak wyjechałam na święta, z których ledwo wróciłam:). No trudno. Ale gdzieś u rodziców mam stare wydanie „Pana Maluśkiewicza” z tymi samymi ilustracjami. Może odnajdę.

  • Reply Zojka Mama 30/04/2014 at 22:25

   A swoją drogą, piękne masz włosy. Może wypróbuję te twoje naturalne farby. Wracanie do naturalnego koloru jest jednak trudne;).

  • Reply Ruby Soho 01/05/2014 at 11:27

   Dzięęęki! chociaż uczciwie powiem, że nie zawsze są takie piękne, puszą się strasznie, trzeba je przyklepywać specyfikami anti-frizz. Ale trzeba im przyznać, że są zdrowe, za każdym razem to słyszę u fryzjera, więc farby jak najbardziej polecam :)

 • Reply Zuzi Clowes 01/05/2014 at 06:51

  Porównanie do Tianica rozłożyło mnie na łopatki. Maga podziw dla matek dwu- i więcej dzietnych, dla Ciebie, zwłaszcza powyginanej – mega. I mimo tego że widzę i czytam jaki dwoje dzieci to hardcore…. To kiedy patrzę na to jaka M. jest cudowna… I tak chcę więcej!

  • Reply Ruby Soho 01/05/2014 at 11:26

   wiadomo, że tak! ja sobie nie wyobrażam już bez nich życia, więc Ci się nie dziwię:)

 • Reply radoSHE 01/05/2014 at 20:01

  A ja mam takie refleksje. Dumam o drugim dziecku i myślę sobie: no jak? No jak kiedy cała caluteńka miłość i uwaga już ulokowana? Jak to podzielić, jak coś z siebie jeszcze wykrzesać. No ale to przychodzi chyba naturalnie, bo serce matki pojemne jest, aczkolwiek na dzień dzisiejszy trudno mi sobie to wyobrazić:)

 • Napisz, co o tym sądzisz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.