Pasje, Styl życia

DIY – Ozdoby świąteczne z filcu

Zabrałam się ostro za hand-made. Święta za pasem i trzeba pilnie ozdobić choinkę czymś, co będzie ładnie wyglądać i nie spowoduje, że dół drzewka będzie musiał być ogołocony z potencjalnie niebezpiecznych dla dzieci dekoracji. Do wykonania moich „bombek” wykorzystuję bardzo wdzięczny i niedrogi materiał, czyli filc.

IMGP9917

Gotowe wyroby (u góry) i warsztat w czasie pracy (na dole).

DSC_5018 IMGP9401

Co jest potrzebne, by zacząć?

Przede wszystkim filc – kolorowy, artystyczny o grubości 2 mm w różnych kolorach. Do wykonania świątecznych dekoracji najbardziej przydał mi się filc czerwony, wiśniowy, różne odcienie zieleni i brązu oraz sporo białego. Poza tym warto zakupić wodny klej introligatorski (np. do przyklejania tasiemek – niewidoczny i niebrudzący po wyschnięciu; kosztuje ok. 3 zł), poliestrowe wypełnienie do poduszek (jedna poduszka Gosa Slan z Ikei zapewni nam materiał na duuużo ozdób:) oraz kolorową mulinę do obrębiania filcowych zabawek. Jedno opakowanie muliny starcza na zaledwie 2-3 większe dekoracje, więc lepiej zaopatrzyć się w większą ilość. Poza tym przydadzą się nam różne ozdoby – tasiemki, kokardki i koraliki (te ostatnie do uświetnienia dekoracji, które będą wisiały w miejscach niedostępnych dla dzieci).

IMGP9385

Jak zacząć?
Najpierw robimy szablony. Moje znalazłam w internecie i odrysowałam od ekranu komputera.
DSC_5019 IMGP9391
Dobrym pomysłem jest też użycie świątecznych foremek do pierników zamiast szablonów.
IMGP9392
Teraz możemy przystąpić do tworzenia. Odrysowujemy szablony na filcu i wycinamy..
IMGP9543 IMGP9542
.. a następnie zszywamy dwa kawałki ze sobą – ręcznie lub maszynowo. Fajny efekt daje ozdobne obszycie kolorową muliną. Jest to bardzo proste i sama nauczyłam się patrząc na podobny zdjęciowy tutorial w sieci. Wy też nie powinniście mieć z tym problemu.
16
Zostawiamy niewielki otwór, przez który pakujemy do środka poliestrowe wypełnienie – przydadzą się do tego pałeczki (takie do sushi:), dzięki którym upchamy włókninę w niedostępnych miejscach. Potem zszywamy zabawkę i robimy zawieszkę. I gotowe!!
IMGP9506 IMGP9878 IMGP9879 IMGP9882 IMGP9883
Poza stadem reniferów, które posłużą do dekoracji świątecznej udało mi się zrobić trochę ozdób na choinkę: 

IMGP9885 IMGP9886 IMGP9889 IMGP9903

Motyw lasek cukrowych (candy canes) w roli świątecznych ozdób bardzo mi się podoba – w zeszłym roku kupiłam sporo lizaków w tym kształcie, ale były trochę mało widoczne na choince. W tym roku chyba nie będzie tego problemu. Wczoraj zaczęłam produkcję innych choinkowych słodkości: pierwsze muffinki wyglądają tak apetycznie, że już wycinam szablony na kolejne. W ich tworzeniu bardzo przydatne są różnego rodzaju koraliki i paciorki imitujące posypki i czekoladę. Zostało mi trochę takich ozdób z dawnych czasów, kiedy trudniłam się wyrobem biżuterii, więc teraz mogę czerpać garściami z pudełka ze świecidełkami.

IMGP9890 IMGP9901 IMGP9914 IMGP9891 IMGP9900 IMGP9911 IMGP9904

Podoba mi się również motyw niewielkich bucików, do których idealnie mieści się cukierek :)

IMGP9895 IMGP9905

A wczoraj pod osłoną nocy przyszywałam korale do pięknych choinek. Jestem bardzo dumna, że udało mi się już wyprodukować tyle świątecznych dekoracji, jednocześnie nie zaniedbując (za bardzo) zwykłych domowych obowiązków. Młody przyzwyczaił się do tego, że podczas jego porannego przeglądu prasowego siedzę zwykle z kawałkiem filcu i nitką do obszywania, a gdy uda mi się ocknąć w nocy po usypianiu dziecięcia siadam jeszcze na chwilę przy biurku i kończę zaczęte za dnia dekoracje, wypełniam je włókniną i zaszywam. Tylko na blogu mnie jakby mniej ostatnio.

IMGP9906

Dziś na warsztat biorę kolejne szablony:) Polecam Wam samodzielne wykonanie takich dekoracji – jak widzicie to nic trudnego, w kilka godzin można nabrać dużej wprawy, a że nie są idealne.. cóż taki urok handmade.

IMGP9916

 
poprzedni wpis następny wpis

Przeczytaj koniecznie

26 komentarzy

  • Reply MyWay 16/12/2013 at 15:45

    CUDA NO! W tym roku już nie, ale za rok też się biorę za takie cudowności:) będę miała maasęęę czasu na zebranie materiału;)

  • Reply tynka 16/12/2013 at 16:32

    wow wow i jeszcze raz wow :)
    nowa Ty :)
    a filcowe ozdoby przecudne!! aż mam ochotę sama się za takowe zabrac ;) hehe tylko ja na bakier z igłą i nitką i od jakiegoś czasu przełamuję ten nasz brak współpracy ;) może się uda…
    Twoja pracowitośc motywująca! :)
    POZDRAWIAM

    • Reply Ruby Soho 16/12/2013 at 16:41

      To prawda – nowa ja :) Przez kilka lat nie robiłam żadnego hand made.. myślę, że to praca w korpo zabiła we mnie skutecznie potrzebę tworzenia. Teraz wracam do korzeni – wprawdzie z filcem i szyciem dopiero zaczynam, ale tworzyłam już w przeszłości biżuterię, malowałam na szkle i na tekstyliach. Ale myślę, że skoro mi to szycie jako tako wychodzi – to chyba każdy da radę :) Bierz się do pracy!!!!

  • Reply Sierpniowa Mama 16/12/2013 at 17:16

    Lizaki są świetne:)

  • Reply Ola Fefkunia 16/12/2013 at 18:49

    Kochana cuda wyczyniasz :). Ja nie mam czasu w domu posprzątać a tu proszę jak koleżanka sobie folguje :)

    • Reply Ruby Soho 17/12/2013 at 00:06

      mi też się wydawało, że nawet nie mam czasu posprzątać.. a teraz się okazuje, że mam czas, a jakże. Trochę mniej czasu spędzam przed kompem i czasu się nagle robi dość sporo :)

  • Reply Apetyt na książki 16/12/2013 at 20:32

    są cudowne! Zainspirowałaś mnie! I też takie porobię na pewno.. tylko chyba nie w tym roku, bo rodzę na dniach i nie mam, jak kupić materiałów ;)

    • Reply Ruby Soho 17/12/2013 at 00:05

      Oj tam, filc i klej są na allegro! a po mulinę wyślij chłopa do drogerii:)

    • Reply Apetyt na książki 17/12/2013 at 08:43

      zanim mi przyjdzie filc z allegro, to urodzę ;p taką mam przynajmniej nadzieję ;) ale może się skuszę ;)

  • Reply Nina 16/12/2013 at 20:36

    Babeczki i cukierki <3

  • Reply anluna 16/12/2013 at 20:47

    Cuda robisz! Cuda! Widzę, że wciągnęłaś się na dobre. Ja jakoś nie mogę się zebrać :)

  • Reply mama silesia 16/12/2013 at 21:19

    cuedowne ozdoby, laski i babeczki niezwykle smakowite!:) no cuda!

  • Reply mama84 16/12/2013 at 22:17

    Po prostu cudowne:)

  • Reply Mamade 16/12/2013 at 22:54

    Wow! Jestem pod wrażeniem! Piękne ozdoby:) Gdyby nie fakt, że każdą wolną chwilę spędzam przy maszynie szyjąc poduchy to spróbowałabym sił w robótkach z filcu. Może po świętach znajdę trochę czasu:)

  • Reply Ruby Soho 17/12/2013 at 00:08

    Dziękuję Wam bardzo za miłe słowa :) Po świętach pewnie wrócę do tego, co tak naprawdę miałam robić z filcu, czyli do robienia dekoracji do pokoiku dziecięcego, ale póki co świąteczny deadline dobrze na mnie działa. Mobilizuje. Pozdrawiam:)))

  • Reply sajdi 17/12/2013 at 11:42

    No u Was też świątecznie!! I to jak! Piękne ozdoby, uwielbiam na choince wszytsko co jest DIY ;)
    Moje plany w tym roku trochę nie potoczyły sie jak trzeba… uszyłam bieżnik i dwie poszewki i maszyna odmówila współpracy…

    pozdrawiam

  • Reply Hubisiowa mama 18/12/2013 at 12:05

    Ależ piękne wyszły!!! Rewelacja! I jak pokazałaś, jak zrobić, to może i ja bym dała radę? Pozdrawiam

    • Reply Ruby Soho 18/12/2013 at 12:54

      Oczywiście, że byś dała radę!! To bardzo proste, serdecznie zachęcam :)

  • Reply KAURI-handmade 21/12/2013 at 17:54

    WOW!!! Cudeńka. Za rok muszę coś podobnego zrobić, tym bardziej, że też się bawię filcem ! :-)
    http://kauri-handmade.blogspot.com/

  • Reply Lucy 20/11/2014 at 06:31

    są świetne ..muszę je podpatrzeć u Ciebie

  • Reply Kasia S 14/01/2015 at 11:12

    Piękne są. Może zabrzmi to dziwnie, ale masz gdzieś tutorial na to obszycie?? Dopiero zaczynam przyjaźnić się z igłą ;))

    • Reply Ruby Soho 14/01/2015 at 14:19

      Kurczę, odpisałam Ci mejlem, ale widzę, że już tu byłaś – na zdjęciach powyżej jest taki mini – foto tutorial – 6 zdjęć na których jest pokazane, jak obszyć te reniferki. Zasadniczo wbijasz igłę od spodu i owijasz muliną dookoła igły.. ja nauczyłam się z podobnych zdjęć, więc może pogooglaj jeszcze, jeśli te moje są mało czytelne. Niestety nie mam innego tutorialu pod ręką, ja się nauczyłam po prostu z podobnego zdjęcia w necie. Bo to bardzo proste jest. Good luck!!!

  • Reply Ana 26/07/2015 at 13:06

    Witam,
    Śliczne te ozdoby :D
    Może mi Pani zdradzić gdzie kupuje Pani filc ? też chciałabym spróbować ale nie chce wtopić na samym początku z materiałem i się zrazić ;)
    pozdrawiam :)

  • Reply ANA 27/07/2015 at 10:56

    Witam,
    Cudne rzeczy! :D
    Mam pytanie, jakiego rodzaju, grubości filcu Pani używa ?
    Może Pani polecić jakiś sklep, sprzedawce ?
    pozdrawiam!

    • Reply Agata / Ruby Times 28/07/2015 at 00:38

      Dzień dobry,
      Przepraszam za tak niespotykanie długi okres autoryzowania komentarzy, weekend bez komputera na drugim końcu Polski to spowodował :)
      W każdym razie filc do ozdób kupowałam na allegro. Tak jak jest napisane w tekście jest o grubości 2mm. Nie pamiętam nazwy sklepu, ale jest ich dość dużo, sprzedają filc w arkuszach a4 w różnych kolorach, ceny bardzo przyzwoite. Życzę powodzenia!

  • Reply mamypomysly.wordpress.com 18/11/2017 at 22:17

    Wow jak to wszystko ślicznie wygląda. Mi również udało się zrobić filcowe reniferki i rękawiczki ale patrząc na Twoje cudeńka już mam pomysł na kolejne ozdoby. Jeśli masz ochotę podejrzeć z jakim rezultatem to zapraszam na https://mamypomysly.wordpress.com/2017/11/05/filcowe-reniferki/

  • Napisz, co o tym sądzisz