Czytelnia – Kochamy książeczki Erica Carle!

Uważam, że Eric Carle powinien dostać nagrodę Nobla w kategorii ‚Autor książeczek dla dzieci’ – oczywiście, gdyby tylko istniała taka kategoria. Jego historie są genialne w swojej prostocie, a rysunki to zupełnie niepowtarzalne małe dzieła sztuki. Taka jest kultowa ‚Bardzo głodna gąsienica’ i słowo ‚kultowa’ nie jest tu żadnym nadużyciem. Czy wiedzieliście, że ta niewielka książeczka została przetłumaczona na ponad 50 języków i że jest wydawana już od 1969 roku?

Zastanawiam się, czy uchował się gdzieś jakiś blog o tematyce dziecięcej, na którym nie było jeszcze recenzji ‚Gąsienicy’. Skąd bierze się fenomen tej książeczki? Czy chodzi o charakterystyczny dla Carle styl ilustracji, wykonanych techniką kolażu? Czy może o prostą, uniwersalną i zrozumiałą dla każdego historię głodnej gąsienicy, nadgryzającej wszystko, co jej wpadnie w aparat gębowy? A może o dodatkowe atrakcje w postaci podziurkowanych stron i kartkek w różnych rozmiarach?

Podoba mi się to, że książeczkę polubi zarówno „dorosłe” niemowlę (ok.8-10 miesięcy), jak i dziecko w wieku przedszkolnym. Mój synek zainteresował się nią już około ósmego miesiąca życia. Uczył się przewracać strony na tych niepełnowymiarowych kartkach wewnątrz książki, dopiero później opanował przekładanie dużych stron. Obecnie Młody ma niecałe 12 miesięcy i wciąż chętnie wraca do tej książeczki. A przecież dopiero się zacznie: poznawanie liczb (liczenie nadgryzionych przez bezkręgowca owoców), nauka dni tygodnia (bo przecież gąsienica każdego dnia pochłaniała coś nowego). Na dodatek smakowite rysunki żywności, mogące spowodować alarmujące burczenie w niejednym małym brzuszku. Warto więc będzie czytać przed kolacją!

IMGP1088 IMGP1092 IMGP1093 IMGP1097 IMGP1099 IMGP1104

Zachęcona sukcesem kupiłam niedawno kolejna książeczkę tego autora. Wiem, wiem – jak zwykle trochę na wyrost. ‚Moja pierwsza książka o słowach’  to pomocne narzędzie w nauce słówek.  Dziecko przyswaja sobie wiedzę dopasowując wyrazy do obrazków, a żeby nie było z górki każde słówko ma też swoją wersję angielską. Książeczka jest przeznaczona dla dzieci powyżej dwóch lat, ale co z tego! Póki co służy do oglądania. W swoim czasie zacznie spełniać bardziej naukowe funkcje.

IMGP3455 IMGP3456 IMGP3457 IMGP3458 IMGP3460 IMGP3461 IMGP3464

Zachęcam do zapoznania się z pozostałymi naszymi inspiracjami czytelniczymi w górnej zakładce: „Czytelnia”. Znajduje się tam również alfabetyczny spis ulubionych lektur dla dzieci.

5 comments

  1. Mamiczka says:

    My mamy jeszcze taką o liczbach, jest na tej samej zasadzie co o słowach. Ale gąsienica jest i tak najlepsza.
    I uwielbiamy gadżety z gąsienicą. Są śniadaniówki, zestawy do jedzenia itd. Super sprawa :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.