Czytelnia, Książki dla dzieci

Czytelnia – „Czarostatki i parodzieje”, Paweł Pawlak

To nie jest książka Młodego. Jeszcze! Strzegę jej póki co, chronię ją przed nim. I czekam, aż dorośnie, zmądrzeje i stanie się na tyle odpowiedzialnym czytelnikiem, by powierzyć mu to małe dzieło sztuki. Paweł Pawlak to jeden z moich ulubionych ilustratorów. Pisałam już o nim przy okazji atlasu świata w tym poście. Ma niepowtarzalny i łatwo rozpoznawalny styl, taki subtelny, jakby rozmyty i nierealny.O czym ta książka? Słów w niej niewiele, praktycznie tyle co, o tu:

IMGP4492
Zosia dostała swoją maskotkę od taty. Gdzie jest tata, czym się zajmuje? Mniejsza o to, Zosia mieszka tylko z mamą. I ze swoją maskotką, Tosią. Ich kamienica przywodzi na myśl Francję.. a ten most a’la industrial z końca XIX wieku sprawia, że już sama nie wiem gdzie to. Piękne ilustracje zastępują nam fabułę. Tylko.. czy dziecko to kupi? Jedna z moich koleżanek zakwestionowała to. „No piękny album malarstwa sobie sprawiłaś” – rzekła. A parę minut później jej kilkuletnia córka przepadła wraz ze mną w ruchliwym nadmorskim miasteczku, z mostem, pociągiem, parostatkiem i takim klimatem.. portowym, niepolskim.. może właśnie francuskim? A może trochę brytyjskim?

Podobnie jak Autor nie mogę wyjaśnić co dzieje się w książce. Bo każdy z nas musi sam, swoimi słowami opowiedzieć tą historię.. a potem opowiedzieć ją znów, może trochę inaczej. Bo przecież opowieść może być inna za każdym razem – taką oto dowolność dostajemy w pakiecie w cenie książki.. i na dodatek dostajemy te niesamowite ilustracje, na papierze o zacnej, konkretnej gramaturze. Tak, to zdecydowanie książka do delektowania się.

IMGP4491 IMGP4493 IMGP4494 IMGP4495 IMGP4496 IMGP4498 IMGP4505 IMGP4507 IMGP4502 IMGP4508 IMGP4509 IMGP4517

poprzedni wpis następny wpis

Przeczytaj koniecznie

2 komentarze

 • Reply Instytut Doświadczeń 29/05/2014 at 11:10

  Trochę przypomina mi to karty do gry w Dixit (jeśli nie znasz obejrzyj w grafice googla: https://www.google.pl/search?q=dixit&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=7BSHU6vGE87DPIWlgZAJ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=643)

  Marzy mi się namalowanie takiego obrazka na ścianie u Poli jak już będziemy mieli własne mieszkanie…

 • Reply Ruby Soho 29/05/2014 at 12:56

  Fajne karty, nie znałam ich, cudowne ilustracje! Przypominają mi trochę malarstwo Olbińskiego albo Sętowskiego :) Inna kreska, ale klimat taki podobny.

 • Napisz, co o tym sądzisz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.